Menu

1 milyon Cnet kullanıcısının bilgileri ele geçirildi

Dünyanın önde iştirak eden bilişim sitelerinden CTAM OLARAK, bir milyonun üstünde kullanıcı bilgisinin elde edildiğini itiraf etti.

Güvenlik açıkları sebebiyle hacker saldırısına önce boyun eğecek siteler arasına büyük ihtimal bilişim sitelerini koymazdınız. Fakat CTAM OLARAK, Pazartesi bugünü kullanıcını veritabanının saldırganların eline geçtiğini öğrenerek öyle ki yıkıldı.
 bir milyon Cnet kullanıcısının verileri ele geçirildi

CTAM OLARAK’in kendi yaptığı izah etmeye yönelik bir milyonun üstünde kullanıcının kullanıcı ismi , e-posta adresi ve parolaları, “w0rm” olarak bilinen Rus hacker grubunun eline geçmiş yer alıyor . Hacker grubu, açığın yanlış şekilde kullanılan Symfony PHP Framework’teki tek delikten oluştuğunu ifade etti . CTAM OLARAK, yaptığı bildiride w0rm’un saldırısının niyetinin “Web’in evrensel güvenliğini artırmak” meydana geldiğini ve kullanıcılarının rizikoda olmayabileceğini söylüyor.

w0rm, her ne civarı sıkı niyetli meydana geldiğini ileri sürse de, veritabanı amaçlı bir bitcoin ( bir bitcoin, tahmini 700 dolara isabet geliyor) fidye talep ediyor . Esasında bu rakam, saldırıdan etkilenen birey sayısına yönelik epeyce düşük; fakat CTAM OLARAK’in fidyeyi ödeyip ödemeyeceğini bilmiyoruz.

reklam

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir