Menu

Türksat 3A Uydu Frekans Ayarları

Türksat 3A Uydu Ayarları ve Frekans Ayarları

Yeni Türksat 3A Uydu Frekansları Ayarları

Yeni Türksat 3A Uydu Frekansları Ayarları‘nı Nasıl Yapacagınızı Bilmiyor musunuz ?

Üzülmeyin Kolayı Var.Herşeyin Bir Kolayı Var, Oturduk Sizin İçin Bu Konuyu Açtık

Yeni Türksat 3A Uydu Frekansları Ayarları‘nı Yapmak İçin aşagıda Yazmış Oldugumuz Yolu Takip ederek Kolaylıkla Yapabilirsiniz.

Ayarlarınızı Tamaladıktan Sonra Kayıt Butonuna Basarak İşleminizi Bitirirsiniz

Sitemizi Tercih Ettiginiz İçin Teşekkürler
Yeni Türksat 3A Uydu Frekansları Ayarları

Ana Menüye Girebilmek İçin Uzaktan Kumandanızda Menü Veya ‘Setup ‘Yazan Düğmeye Basınız.

Uydu Alıcısı Marka Modeline Göre Kanal Arama‘ Kanal Ekleme Gibi Menülerden Hangisi Beliriyor İse Yukarı-Aşağı Tuşlarıyla Ok A Basınız

Açılan Pencerede Yine Uydu Alıcısının Marka Modeline Göre Alış Frekansı Uydu Frekansı Seçeneklerinden Biri Belirecektir

Yukarı-Aşağı Tuşlarıyla O Seçeneğin Üstüne Gelip Kumandada Bulunan Rakam Tuşlarını Kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının Yeni Frekansı Olan ‘12731 ‘Değerini Girin

Yine Aynı Pencerede ‘Sembol Oranı’ Olacaktır. Yukarı-Aşağı Tuşlarıyla O Seçeneğin Üstüne Gelip 3333 Rakamını Girin.

Yine Aynı Pencerede Bulunan ‘POL’ Şeklinde Bir Yazının Üstüne Gelip Sonra Sağ-Sol Ok Tuşlarıyla V Ya Da Dikey Olacak Şekilde Değiştirin.

Yine Aynı Yerde Bulunan ‘FEC’ Değerini Değiştirmek İçin Yukarı-Aşağı Tuşlarını Kullanarak O Seçeneğin Üstüne Gelip Sonra Sağ-Sol Ok Tuşlarıyla ‘3 / 4? Seçilmelidir

Bazı Uydu Alıcılarında Bu Değerin Girilebileceği Bir Alan Bulunmamaktadır

Son Olarak ‘OK’ Tuşuna Basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının Yeni Uydu Parametrelerini Kaydetmiş Olacaksınız

Sonra Yapacağınız Otomatik Tarama İle Bütün Kanallar Televizyonunuzdaki Yerini Alacak

Bu İşlemi Yapmadan Otomatik Tarama Yaptırmak Hiç Bir Sonuç Vermez

DİĞER BİR YÖNTEM İSE;

Türksat 3-A uydusu neredeyse tamamen aktif hale geldi. Türksat 1-C deki kanallar Türksat 3-A ‘ ya taşındıkça uydu alıcılarımızı yeni uyduya göre uyumlaştırmak şart hale geldi. Google’da tarattım baktım ki karşıma çıkan sitelerde işe yarayan bilgiyi bulamadım. Ayarları nasıl yapacağımızı adım adım anlatmak istedim.

Öncelikle; Uydu değişti fakat uydunun çanak anten ayarları değişmedi. Yani antenle ilgili hiçbirşey yapmanıza gerek yok.

şimdi anlatacağım şeyler uydu alcısının markasına göre değişebilir, benim cihazın modeli Next ye 2000 CX super plus. Dolayısıyla anlatacaklarım bu modele göredir. Diğer marka ve modeller için ayarlar benzerdir biraz kurcalayarak bu işi başarabilirsiniz.

İşlem çok basit. Anlatacaklarım sayesinde öyle kanalları tek tek eklemek zorunda kalmayacaksınız. Tek işlemle bütün kanallar listenize otomatik olarak eklenmiş olacak. O halde başlayalım anlatmaya.

Uydu alıcınızı fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekiyor. Bunun için menüden fabrika ayarlarına geri dön seçeneğini seçin, eğer benim kullandığım cihazın aynı modelini kullanıyorsanız, karşınıza çıkan şifre sorgulama ekranına “8503? yazın. Bu aşamadan sonra cihazınızın tüm ayarları sıfırlanacaktır. Dolayısıyla uydumuzu yeniden seçmemiz gerekmektedir. (Bazı arkadaşlar, sadece kanal listesini silerek fabrika ayarlarına geri dönmeden ve daha sonra aşağıdaki işlemleri yaparak yeni uyduya geçmişler. İlk olarak öyle deneyin eğer olmazsa fabrika ayarlarına geri dönmeyi deneyin)
Uydu ekleme menüsünden, Türksat uydusunu seçin. Burada uydu olarak karşınıza Türksat 1_C çıkarsa korkmayın. Zaten uydu yörüngeleri aynı, sadece frekanslar ve diğer ayarlar değiştiğinden listede çıkan Türksat uydusunu seçin. Turksat 1-C, 2-A, 3-A yazması farketmez. Uydu ekleme konusunda sıkıntı yaşayanlara yorum yapan arkadaşlardan biri şöyle demiş (samed): “Sorunu çözemeyen arkadaşlar, uydu seçtiğiniz ekranda diseqc muhtemelen yok olarak seçili, orada “diseqc”i “A” olarak seçip, kaydet deyip, sonra da kanal arama yaparsanız sorununuz çözülecek. Kolay gelsin,”. Bu durumda sinyal seviyesi(level) ve sinyal kalitesi (quality) çubuklarına yada göstergesine bakın %70-%80 lere varan seviyeleri sağlayan diseqc ayarını seçin. A-B-C-D olarak deneyin. Hangisi en yüksek değerleri veriyorsa onu seçin. Bu kısım önemli lütfen sinyal seviyesi-kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin, dediğim gibi hangi diseqc seçeneği (A-B-C-D) en yüksek sinyal seviyesi (level,quality) veriyorsa onu seçip KAYDEDİN!. Hotbird uydusunda sıkıntı yaşayanlar ise yine uydu ekleme kısmından Hotbird uydusunu seçin, karşılarına gelen ayar menüsünde “diseqc” seçeneği yok olarak seçilidir onu “B” olarak seçin, tabi bu diseqc bağlantısına göre değişebilir, eğer “B” olarak seçtiyseniz, sinyal seviyesi ve kalite göstergesine bakarak olması gereken “diseqc” yi bulun, deneyin hangisinde kalite %70 lere çıkıyorsa o doğrudur. Ve daha sonra da kanalları eklemek için standart uydu kanal tarama işlemini yapın. Eğer tek çanak anteniniz varsa hotbirdle ilgili ayarları yapmanıza gerek yok zaten. Uydunuzu yada uydularınızı ekledikten sonra Turksat uydusu seçili iken kanal ekleme seçeneğine gelin.
Kanal ekleme seçeneğinden, karşınıza çıkan ekranda, transponder açılır menüsünden; 12731/3333/V yi seçin. Eğer çıkmadıysa Tp ayar (Next’de yeşil tuş) tuşuyla transponder ayarlarını siz girin (yada kanal ekleme ayarları). Sonra, karşınıza çıkan boşluklara aynen şu bilgileri girin: frekans-> 12731, symbol rate (sembol oranı) -> 03333, Polarizasyon-> Vertical (Dikey) yada V sembolünü seçin, FEC->3/4, skew->0, motor ayarı->yok, arama tipi-> tüm, NIT-> açık , Link tarama-> OFF. Bu aşamada en önemli kısım NIT’nin yani network taramanın açık olması. Eğer açık olmazsa yeni kanal eklemez !!! Normalde kapalı durumdadır, açık olarak seçin. Bazı cihazlarda bu saydığımız bilgilerden bazılarını girecek yer yoktur. Bu durumda sadece istenen bilgileri girin. Zaten yukarıda gerekli tüm bilgileri verdim.
Tarama düğmesine basarak taramayı başlatın. Karşınıza tarama işlemini gösteren bilgilendirme penceresi çıkacaktır ve eklediği kanalları gösterecektir.
İşlem tamam! Artık yeni uydumuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Ben yaptım oldu. Hatta bazı kanalların sembol oranı artmış olduğundan yüksek video kalitesine sahip TV seyretme imkanına kavuşmuş olacağız. Yeni uydumuz hepimize hayırlı olsun.

Türksat 3-A’nın getireceği yenilikler hakkında bilgiyi şu haber sayfasından ulaşabilirsiniz. tıkla

Eğer istediğiniz kanallar tarama işlemi sonrasında kanal listenizde görünmediyse, http://www.turksat.com.tr/ internet adresinden güncel kanal frekans listesinden, istediğiniz kanalın frekans ve diğer uydu ayarlarını yaparak istediğiniz kanala kavuşmuş olursunuz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Arçelik gibi bazı cihazlarda FEC ve Network (şebeke) arama yokmuş. Onlar da kanalları kanalları tüksat’ın sitesinden frekans ve diğer ayarlara bakarak tek tek eklesinler. Uzun olacak ama tek çözüm bu malesef. Tabi daha öncesinde fabrika ayarlarına geri dönmeyi unutmasınlar.

Bir arkadaşımız da Goldmaster içiin gerekli ayarları yazmış yorumlara (SINAN): Kendisine katkıları için teşekkürler.

goldmaster cıhazları ıcın turksat 3a ayarı.
1-ana menuyu acınız.
2-kurulumu tıklayınız.
3-kanal aramayı acınız.
4-uydu ısmı:turksat 1C kalsın.
5-arama modu : auto
6-sebeke arama: acık
7-sifre art sıfrelı
8-aranayı baslat….
9-sabırlı ol ve bekle….. cıkan kanalları kaydet….

Dr. Harlem adlı yorum yapan arkadaşa da çok teşekkürler. Bizlere Sunny marka uydu alıcısı için gerekli ayarları anlatmış. Kendisine çok teşşekür ediyoruz.

1)Receiverınız RESETLEYİN bu işlemi menüden Sistem menüsünden veya Kanal Liste düzenleme içinden yapabilirsiniz.

2)uydunuzu açtıkta sonra MENU düğmesine basarak Kanal Aramaya girin(eğer receiver modeliniz AT-7010-D ise Kanal Aramayı açıp ilk seçenekteki BOŞ,SWİTCH yazan yere girin)muhtemelen size şifre soracaktır şifre yerine “0000? yazın

3)Ordaki uydulardan Turksat 1C yi seçin , Yeşil tuşa basıp Tp Liste girin orda karşınıza birçok frekanslar çıkacak sinyalsiz onlardan birinin üstüne gelip Sarı tuşa basın karşınıza çıkan ekranda Düzenle yerine gelin

4) ve Frekans yazan yerin karşısına :12731
Veri Hızı yazan yerin karşısına:03333
Polarite yazan yerin karşısına:V
FEC yazan yerin karşısına da :3/4 yazın ve OK tuşuna basın.

5)Oluşturduğunuz frekansın üstüne gelerek Kırmızı tuşa basıp TP Araya gelin karşınıza çıkan ekranda yazdığınız yazdığınız frekansın doğru olup olmadığını kontrol edin(ama muhtemelen doğrudur) ve aşşağıda ŞEBEKE yazan yeri açık yapın ve OK tuşuna basarak taramayı başlatın receiver modelinize göre tarama işlemi 5-20dk arası sürebilir tarama bittikten sonra zaten size bulunan kanal sayısı belirtilicektir eğeristerseniz ek olarak aynı işlemleri yaparak sizde internetten bulduğunuz bir kaç frekansı taratabilirsiniz..Ayrıca şunuda belirtiyimki frekans geçiş süreci 27-29 Ekim arsaıdır bazı kanallar sonradan güncellenebilir siz de artık bunu takip edersiniz

reklam

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir